Aktualizováno 25.12.2004

Vítám Vás na svých webových stránkách a přeji Vám zde příjemný pobyt.

Jan Pavlas
Marešova 634
583 01 CHOTĚBOŘ
( 736 769 190
pavlas.jan@infobar.cz

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

AudioStudio -
prezentace v PowerPointu

Základní umělecká škola Chotěboř

Komorní orchestr mladých
při ZUŠ Chotěboř

SPS Doubravan

          Internetový list           UŽITEČNÉ ODKAZY:

Informační databáze

Telefonní seznam
PSČ
Jizdní řád vlaků a autobusů
Jízdní řád autobusů ČSAD
Předpověď počasí
Mapa ČR
Léky a lékárny
Šestijazyčný slovník
Liturgický kalendář

Ekonomické informace

Obchodní rejstřík
Plátci DPH
ARES - registr firem MFČR
Celní sazebník

FinanceÚplná znění zákonů
Sbírka zákonů

ZAJÍMAVÉ OSOBNOSTI

 

Zdeněk Matějček


 

Petr Eben


 

Radovan Lukavský


Starší články:

listopad 2004

Koncert, který se uskutečnil v sobotu 4.12.2004, měl pravou adventní náladu. Pěvecký sbor Limbora kormidloval Josef Secký napříč celou Evropou, takže zazněly písně nejen české, ale i anglické, německé, francouzké, italské, španělské, polské a ukrajinské, ba dostalo se i na jednu čínskou.  Poslechněte si ukázku právě této koledy s názvem "Peng you ting". - zvuk ve formátu MP3, velikost cca 0,7 MB. ( Zkoušel jsem novou sadu mikrofonů s 1" pozlacenou membránou a myslím, že nahrávka dopadla slušně. Připomínám, že koncert se konal v kostele církve Husitské v Havlíčkově Brodě, kde, je poměrně dlouhý dozvuk ).

VELVYSLANECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

PŘI SVATÉM STOLCI

ZVE VŠECHNY ZÁJEMCE NA KONCERT

KOMORNÍHO ORCHESTRU MLADÝCH CHOTĚBOŘ,

KTERÝ SE USKUTEČNÍ V RÁMCI MEZINÁRODNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU

GRANDE MUSICA IN CHIESA

 

dne 28.12.2004 ve 21.00 hod.

v kostele Ss. Biagio e Carlo ai Catinari v Římě na Piazza B. Carioli 117. 

program zde:

___________________________________

   Dnes v podvečer ( 26.12. ) odjíždí Komorní orchestr mladých z Chotěboře koncertovat do Říma. Tažení na "Svaté město" velí dirigentka orchestru, paní Věra Fialová. Koncert se uskuteční v kostele Ss. Biagio e Carlo ai Catinari na Piazza B. Cairoli 117, takže kdyby jste šli náhodou 28. prosince kolem deváté večer kolem, přijďte si děcka z Chotěboře poslechnout, jak válí.
 
   Pozvání k účinkování v Římě dostal KOM prostřednictvím českého zastupitelství při Svatém stolci od společnosti
Rivista delle Nazioni“.  Tato společnost pořádá v sezóně 2004-05 již 15. ročník festivalu "Velká církevní hudba", což jsou koncerty církevní hudby v bazilikách a kostelech v Římě a v kraji Lazio. Festival se bude konat od 18. prosince 2004 do 6. ledna 2005. Festival se každoročně pořádá pod patronací Prezidenta republiky a pod záštitou římského Vikariátu, představenstva Rady ministrů, Ministerstva kultury, kraje Lazio, okresu Řím a A.N.C.I. „Velká církevní hudba“ získala během minulých ročníků mimořádný úspěch: každý rok shlédlo koncerty více než 30.000 lidí na cca třiceti koncertech a všechny byly oceněny i  velmi potěšujícím uznáním ze strany hlavních italských novinářů v tisku i v televizi. Během posledních ročníků byly v přímém přenosu vysílány i nejvýznamnější koncerty na druhém programu italské státní televize (Rai 2) a v Rádiu Vatikán.

NEW YORK 22. prosince (zpravodaj ČTK) - Letošní vánoční čas tráví česká mezzosopranistka Magdalena Kožená pracovně při představeních Janáčkovy Káti Kabanové v Newyorské Metropolitní opeře. "Tentokrát je to ale naposledy," řekla ČTK v New Yorku.  Celý článek najdete zde.


VÝSLEDKY ANKETY ZLATÝ SLAVÍK MATONNI 2004

Absolutní vítěz: Lucie Bílá
Zpěvák roku: 1. Karel Gott, 2. Daniel Landa, 3. Petr Muk
Zpěvačka roku: 1. Lucie Bílá, 2. Aneta Langerová, 3. Helena Vondráčková
Skupina roku: 1. Kabát, 2. Chinaski, 3. Lucie
Objev roku: Aneta Langerová
Skokan roku (zpěvák): Richard Krajčo
Skokan roku (zpěvačka): Radůza
Skokan roku (skupina): J.A.R.


   Patříte-li mezi obdivovatele muzikálů, pak jste jistě zaznamenali nový přírůstek v tomto žánru, a sice muzikál Miss Saigon. V hlavní roli můžete vidět prý opět skvělého Jiřího Korna. Tak nevím. Že bych konečně na jeden "porevoluční" kus zašel???

   Kapela "Psí vojáci" se konečně dočkala zlaté desky. "Tak jsme dostali ty bonboniéry, není co dodat. Já bych poděkoval našim maminkám a přál bych si, aby skončilo to násilí v Iráku," řekl s úsměvem frontman Filip Topol poté, co svou zlatou desku opřel o nohu piána. Čtěte dále.

Letos získala při předávání Českých slavíků titul Skokana roku, protože si v kategorii zpěvaček polepšila oproti loňsku nejvíce ze všech. Má hlas jak zvon a žije naplno. S harmonikou v autě objíždí celou republiku. Občas k ní přibalí Lyže, spacák, nebo psa Čerta. Jmenuje se Radůza a zatím natočila dvě desky.     17.12.2004   15:24 převzato z  http://www.novinky.cz/04/60/77.html

 

Více v rozhovoru Jaroslava Rudiše.

A je to tady!!!

   První CD nosič v historii Komorního orchestru mladých je na světě!
   Jak je psáno níže kmotrem nebyl nikdo jiný, než přední český houslový virtuoz Bohuslav Matoušek.    
   Na dnešním společném vystoupení KOM  s Doubravanem si pan Matoušek nejen zakmotroval, ale také zahrál a sice Bachův koncert a moll, 1. a 2. větu. Jen pro zajímavost, KOM hraje tuto náročnou skladbu již delší dobu, avšak s ohledem na věk hráčů volí paní dirigentka Věra Fialová tempo mírnější. Dnes to bylo ovšem jinak. Slavní světoví houslisté volí tempo první věty tak, že celá věta trvá 4:00 až 4:08 (min:sec). Mistr Matoušek nasadil tempo nekompromisní a donutil KOM k výkonu, který si v ničem nezadá s profesionálními hudebními tělesy. Celá první věta byla zahrána za 4:02 ( když KOM ji na svých vystoupeních hrává za cca 5:05). To dokazuje hned dvě věci. Za prvé, Bohuslavu Matouškovi tiká v hlavě metronom světové houslové extratřídy a na čtyřminutové skladbě neuhne ani o píď (  udělejte si krátký test své přesnosti a dvakrát za sebou si zazpívejte nějakou svoji oblíbenou čtyř minutovku - budete-li měřit přesný čas, nestačíte se divit! ) a za druhé, že KOM byl na dnešní vystoupení i přes nedávnou zdravotní indispozici paní dirigentky skvěle připraven.
  A ještě slovo k Doubravanu. Za dobu, kdy vzala do ruky pomyslnou taktovku ( Považte! Diriguje holýma rukama!!! ) paní Mgr. Renáta Piklová, má doubravanský zpěv trvale rostoucí kvalitu. V repertoáru sboru se objevují nové skladby a sbor je podle mého soudu daleko viditelnější, než v nedávných dobách. Potěšitelné je, že se objevují ve sboru mladé tváře - dobrý základ do budoucna. Sbor pilně cvičí a mám pocit, že je jedním z nejaktivnějších spolků v Chotěboři vůbec. Ostatně dnešní koncert byl především koncertem Doubravanu, na kterém KOM hostoval. Doufejme, že to nebyl počin ojedinělý a že ke vzájemné spolupráci se obě tělesa opět v budoucnu sejdou. Vám pak, kteří jste byli jedním z cca 400 posluchačů dnešního koncertu v chotěbořské sokolovně, děkuji za přízeň, kterou chováte k oběma hudebním tělesům a místní kultuře vůbec, a Vám, kteří jste tentokrát chyběli na správném místě, nezbývá než kondolovat.

     j.p.                                                      12.12.2004

Několik fotografií z koncertu ( dosti velkých )

CD KOM Chotěboř

 

 

 

 


Největší star milénia je Panna Marie

   Žádná Nicole Kidmanová ani Marilyn Monroe! Tou skutečnou celebritou, superstar celého milénia, je někdo docela jiný. Mirjam z Galileje. Pod tímto jménem přišla Ježíšova matka Maria na svět někdy před dvěma tisíci a padesáti lety. Více v následujícím článku.

Právě vychází DVD BRATRŮ EBENOVÝCH. Přináší kompletní záznam jejich unikátního vystoupení v Ledeburské zahradě komplexu Palácových zahrad pod Pražským hradem z 10. srpna tohoto roku.
DVD se jmenuje "3 Ebeni v zahradě"

Podrobnosti a videoklip jsou zde.

Další odkazy:
http://www.bratriebenove.cz/
http://folk.gin.cz/michael/Ebeni.html
http://www.czech-tv.cz/ct/ctnabizi/detail.php?id=92

 Zuzana Navarová podlehla  ve svých 45 letech rakovině. Na pódiu vystupovala často v džínách a šedém nevýrazném tričku, její hudba však hrála všemi barvami. Osobitá zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová do textů poeticky vplétala životní příběhy a při skládání se nechávala inspirovat hudbou z celého světa. V 80. letech začala svoji pěveckou dráhu se skupinou Nerez, v posledních letech pak spolupracovala s hudebním sdružením KOA. Stala se držitelkou hudební ceny Anděl za své folkové počiny a desku vydanou v roce 2001 pod názvem Barvy všecky.

    V posledních chvílích Zuzčina života ji byla na blízku Radúza. Zuzka zemřela tiše a snad prý bez bolestí.
   Tak Zuzko, ať Ti všecky barvy hrají i v tom muzikantském nebi, za všechno, co jsi pro nás tady nechala, Díky, Díky, Díky a za čas nashledanou.
                                                                   7.11.2004

Následující odkazy přebírám z webu Idnes.

PROFIL
V hudbě Navarové vlají barvy všecky

OHLASY
Navarová byla výjimečná, tvrdí přátelé

Najednou mi svět připadá víc domácký
Zuzana Navarová v rozhovoru s Vladimírem Vlasákem

Podzimní pohlazení Zuzany Navarové
 
 
    Ačkoliv by se mohlo zdát, že v předdušičkovém čase nemá člověk právě mnoho příležitostí zvednout si náladu, páteční večer v sále jablunkovské radnice dokázal opak. Sto padesát návštěvníků koncertu Zuzany Navarové de Tejada a skupiny KOA odcházelo příjemně naladěno, s úsměvy na tvářích, cédéčkem v ruce a melodickou hudbou ještě dlouho znějící v uších. Úžasně milý, svěží, emotivní, poetický, zářivý, jiskřivý, podzimním sluncem a opadávajícím listím provoněný zážitek si odnášeli všichni zúčastnění. Zkrátka, pozitivní nálada, s níž odcházejí posluchači z koncertů Zuzany Navarové , k ní už patří stejně neodmyslitelně jako fakt, že v mlhavém podzimu je její hudba více než příjemným balzámem na duši. ( Dana Kohutová o koncertu v Jablunkově, který se konal právě před rokem ). Foto1 / Foto2 / Foto3.

Zuzana Navarová oficiální web-

Městské muzeum Chotěboř - vernisáž 25.11 2004 v 16.30 hodin  s názvem Vánoce v městském muzeu ( trochu se to tluče s plánovaným žákovským koncertem v ZUŠ Chotěboř, který by měl začínat v 17.00 hodin, nemluvě o tanečních ). Úvodní slovo pronese Zdeněk Cinkan, předseda pardubické pobočky Českého sdružení přátel betlémů a sběratel http://www.volny.cz/vaclik/,  hudební program má na starosti místní skupina POKUSCHORUS.

obr.1       obr.2

Výstava pak bude otevřena denně ( mimo pondělí, 24. a 31. 12. 2004,  ) od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin.
25. a 26. 12. 2004 a 1.1.2004 bude otevřeno od 13 do 16 hodin.
více na http://www.muzeum-chotebor.org/

V kapli Povýšení svatého Kříže v Chotěboři se v předvečer svátku sv. Mikuláše uskutečnilo setkání dětí s Mikulášem ( a ovšem také anděly a čerty ). Setkání "zprostředkovalo" Občanské sdružení Benediktus ve spolupráci s místní farností. Zde je pár fotek z onoho podvečera.