Aktualizováno
23.ledna    2005

Vítám Vás na svých webových stránkách a přeji Vám zde příjemný pobyt.

Jan Pavlas
Marešova 634
583 01 CHOTĚBOŘ
( 736 769 190
pavlas.jan@infobar.cz

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

AudioStudio -
prezentace v PowerPointu

Základní umělecká škola Chotěboř

Komorní orchestr mladých
při ZUŠ Chotěboř

SPS Doubravan

          Internetový list           

Petr Musílek
UŽITEČNÉ ODKAZY:

Informační databáze

Zajímavé koncerty
Telefonní seznam
PSČ
Jizdní řád vlaků a autobusů
Jízdní řád autobusů ČSAD
Předpověď počasí
Mapa ČR
Léky a lékárny
Šestijazyčný slovník
Liturgický kalendář

Ekonomické informace

Obchodní rejstřík
Plátci DPH
ARES - registr firem MFČR
Celní sazebník

FinanceÚplná znění zákonů
Sbírka zákonů

ZAJÍMAVÉ OSOBNOSTI

Ilja Hurník

Zdeněk Matějček


 

Petr Eben


 

Radovan Lukavský


Starší články:

listopad 2004

prosinec  2004

 

 
R.E.M. dnes v Praze


foto: Warner Music

Právě v těchto chvílích probíhá v Praze koncert známé a populární skupiny R.E.M.         ( 23.1.2005 ). To, že je vyprodáno, mě nepřekvapuje. Tento velký koncert se odehrává v pražské Sazka Areně a populární americká skupina vystupující v Praze už podruhé, je známa po celém světě, Čechy nevyjímaje, desítkami hitů. V roli její předskupiny se představí lotyšská formace Brainstorm, která si zopakuje svou úlohu z koncertu Rolling Stones v Praze v červenci 2003.

Michael Stipe ze skupiny R.E.M. na koncertě
foto: PRÁVO/Archiv

R.E.M. představí své loňské album Around The Sun. Kdo z Vás se na koncert nedostal, ušetřil sice až 3000,- Kč, ale dá se vůbec nevšední zážitek takto měřit? Já bych, mít tu možnost, určitě neměřil.  Mrkni na fanklub r.e.m.   j.p.

Jak je to vlastně s potleskem mezi větami jedné cyklické skladby? Tleskat, či nikoliv? Toť otázka!  Zajímavě na ni odpovídá Lukáš Hurník ve svém fejetonu, který psal pro listopadové vydání časopisu Harmonie. Čtěte zde.

Kalendář akcí kapely Březovanka

LEDEN  2005

8. 1.                 Hlavatce                          myslivecký ples
14. 1.               Křesetice                                 myslivecký ples
15. 1.               Úvaly u Prahy                          ples města
21. 1.               Uhlířské Janovice                     ples základní školy
22. 1.               Tábor                                      myslivecký ples
28. 1.               Třemošnice                              ples stavební firmy
29. 1.               Zruč nad Sázavou                    myslivecký ples


   V Praze v kostele U Salvátora
( Salvátor = Spasitel ) se konala 1. ledna 2005 ekumenická bohoslužba. Během bohoslužby zaznělo "Oratorium smíření" hudebního skladatele a vedoucího souboru Hradišťan Jiřího Pavlici. A protože bohoslužbu přenášela Česká televize, doporučuji všem, kteří se dozvědí o případné repríze pořadu poslech výše zmíněného díla. Pan Pavlica se zcela suveréním způsobem utkal se sazbou pro symfonický orchestr, sbor a sólisty a nechal tak vzniknout původnímu modernímu dílu hned v několika jazycích. Přestože zůstává melodicky a harmonicky srozumitelný i méně zkušenému posluchači, zpracoval Biblické texty ( Pavlovu definici lásky, 150. žalm, Pater noster, ... ) do zajímavého díla, ve kterém vnímavý posluchač zaslechne lidovou melodiku, i chorál, vokální polyfonii i harmonickou sazbu. Těším se  a doufám, že si budu moci zakoupit nahrávku k bližšímu prostudování a totéž doporučuji i Vám.

Novoroční přání


   Po arcibiskupovi Miloslavu Vlkovi je kardinál Tomáš Špidlík již 21. kardinálem z českých a moravských diecézí. V jeho novoročním přání lidem, které odvysílala ČT1 1. ledna 2005, zazněla také tato zajímavá věta ( volně citováno ). Přejeme si obyčejně do nového roku všechno nejlepší, ale málo kdo z nás si uvědomuje, že nový rok bude takový, jakým ho sami uděláme! Zde je rozdíl mezi dynamismem přírodních sil, které se řídí přírodními zákony. Onen dynamismus v  dějinách lidského konání však máme zcela ve svých rukou.

   Komorní orchestr mladých se vrátil z účinkování v Římě.  Těžko se mi jako přímému účastníku nezaujatě hodnotí výkon orchestru pod vedením paní dirigentky Věry Fialové. Zrovna tak se obtížně hledají slova pro to, jak vyjádřit atmosféru v kostele, která zavládla krátce po zaznění prvních tónů koncertu. Přesto se o to pokusím. Čtěte zde.

   Kapela "Psí vojáci" se konečně dočkala zlaté desky. "Tak jsme dostali ty bonboniéry, není co dodat. Já bych poděkoval našim maminkám a přál bych si, aby skončilo to násilí v Iráku," řekl s úsměvem frontman Filip Topol poté, co svou zlatou desku opřel o nohu piána. Čtěte dále.

 


Chuck Berry si vychutnal svou pražskou premiéru


PRAHA 16. ledna 2005
| 08:12 Spokojeně a s dobrou náladou odehrál své premiérové vystoupení před pražským publikem legendární americký zpěvák a kytarista Chuck Berry. Hudebník, který stál u zrodu rokenrolu, nastoupil do aplaudující a zaplněné Lucerny s hitem Roll Over Beethoven. Publikum potom svou hudbou i veselými kousky bavil téměř celou hodinu. Osmasedmdesátiletý Chuck Berry začal vystupovat již více než před půlstoletím; svými písněmi ovlivnil Beatles, Beach Boys, Rolling Stones či Elvise Presleyho. Jeho skladby vyšly na více než 2100 albech. Berry vydal na 30 profilových desek a přes 100 kompilací, jeho písničky pravidelně bodovaly v hitparádách.

Celý článek zde

Jiří Vondrák shrnul historii 400 interpretů

Český folk se dočkal knihy o legendách

Autor knihy Legendy folku a country Jiří Vondrák (vlevo) na křtu své publikace v brněnském klubu Šelepova s muzikanty Robertem Křesťanem (uprostřed) a Jiřím Pavlicou. (13. ledna 2005).

Lukáš Hurník

  Nar. 12.7.1967 v Praze. Svou hudební dráhu začal v rockové skupině Biwoy (společně s bubeníkem Klaudiem Kryšpínem). Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde též získal titul Ph.D., dnes pracuje jako šéfredaktor Českého rozhlasu 3 - Vltava.


Největší star milénia je Panna Marie

   Žádná Nicole Kidmanová ani Marilyn Monroe! Tou skutečnou celebritou, superstar celého milénia, je někdo docela jiný. Mirjam z Galileje. Pod tímto jménem přišla Ježíšova matka Maria na svět někdy před dvěma tisíci a padesáti lety. Více v následujícím článku.

Právě vychází DVD BRATRŮ EBENOVÝCH. Přináší kompletní záznam jejich unikátního vystoupení v Ledeburské zahradě komplexu Palácových zahrad pod Pražským hradem z 10. srpna tohoto roku.
DVD se jmenuje "3 Ebeni v zahradě"

Podrobnosti a videoklip jsou zde.

Další odkazy:
http://www.bratriebenove.cz/
http://folk.gin.cz/michael/Ebeni.html
http://www.czech-tv.cz/ct/ctnabizi/detail.php?id=92


   Patříte-li mezi obdivovatele muzikálů, pak jste jistě zaznamenali nový přírůstek v tomto žánru, a sice muzikál Miss Saigon. V hlavní roli můžete vidět prý opět skvělého Jiřího Korna. Tak nevím. Že bych konečně na jeden "porevoluční" kus zašel???

   Kapela "Psí vojáci" se konečně dočkala zlaté desky. "Tak jsme dostali ty bonboniéry, není co dodat. Já bych poděkoval našim maminkám a přál bych si, aby skončilo to násilí v Iráku," řekl s úsměvem frontman Filip Topol poté, co svou zlatou desku opřel o nohu piána. Čtěte dále.


NEW YORK 22. prosince (zpravodaj ČTK) - Letošní vánoční čas tráví česká mezzosopranistka Magdalena Kožená pracovně při představeních Janáčkovy Káti Kabanové v Newyorské Metropolitní opeře. "Tentokrát je to ale naposledy," řekla ČTK v New Yorku.  Celý článek najdete zde.

 


   Patříte-li mezi obdivovatele muzikálů, pak jste jistě zaznamenali nový přírůstek v tomto žánru, a sice muzikál Miss Saigon. V hlavní roli můžete vidět prý opět skvělého Jiřího Korna. Tak nevím. Že bych konečně na jeden "porevoluční" kus zašel???