Aktualizováno
28.února 2005
 

Vítám Vás na svých webových stránkách a přeji Vám zde příjemný pobyt.

Jan Pavlas
Marešova 634
583 01 CHOTĚBOŘ
( 736 769 190
pavlas.jan@infobar.cz

ZAJÍMAVÉ ODKAZY:

AudioStudio -
prezentace v PowerPointu

Základní umělecká škola Chotěboř

Komorní orchestr mladých
při ZUŠ Chotěboř

SPS Doubravan

          Internetový list           

Petr Musílek
UŽITEČNÉ ODKAZY:

Informační databáze

Zajímavé koncerty
Telefonní seznam
PSČ
Jizdní řád vlaků a autobusů
Jízdní řád autobusů ČSAD
Předpověď počasí
Mapa ČR
Léky a lékárny
Šestijazyčný slovník
Liturgický kalendář

Ekonomické informace

Obchodní rejstřík
Plátci DPH
ARES - registr firem MFČR
Celní sazebník

Finance
Úplná znění zákonů
Sbírka zákonů

ZAJÍMAVÉ OSOBNOSTI

Steve Job

Ilja Hurník

Zdeněk Matějček


 

Petr Eben


 

Radovan Lukavský


Starší články:

leden 2005

prosinec  2004

listopad 2004

 

 


Videoprezentace kapely Březovanka ( 1,9 MB )
stáhnout

Pozvánka č. 1

Ve čtvrtek,  24. února,  proběhne v sále ZUŠ koncert českého houslového virtuosa, pana doc. Jindřicha Pazdery. Zajímavostí je, že právě tohoto vynikajícího interpreta a pedagoga si  před lety vybrala paní Věra Fialová, dirigentka Komorního orchestru mladých při ZUŠ Chotěboř, jako toho "pravého" pro nespočetné konzultace se svými žáky, ať už na půdě pražské konzervatoře, na letních interpretačních kurzech v Písku, či někde jinde. Stojíte-li o nevšední umělecký zážitek, přijďte na čtvrteční koncert!!!

Jindřich Pazdera
     studoval na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě ve třídě prof. B. Urbana a T. Gašparka a v Moskvě ve třídě prof. L. Kogana. Měl v té době již za sebou četné soutěžní úspěchy, kromě jiného titul laureáta na Pražském jaru a čestné uznání na mezinárodní houslové soutěži v Poznani. J. Pazdera absolvoval každoročně řadu úspěšných koncertních vystoupení na domácích pódiích, v Německu, ve Finsku, v Rusku, v Polsku, ve Španělsku, v Maďarsku, v Turecku a v dalších zemích. Jako sólista švýcarského komorního orchestru Masterplayers vystoupil s mimořádným ohlasem na několika desítkách koncertů v největších kulturních centrech USA. Kritika ho oceňuje jako výrazného představitele evropského houslového umění. Pro rozhlas natočil množství nejrůznějších skladeb. Často vystupuje v domácích i zahraničních televizích. Jindřich Pazdera působí pedagogicky na hudební fakultě Akademie múzických umění v Praze a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Je pravidelným hostujícím pedagogem na Vetlandsmusikkonservatorium v Oslo.

Pozvánka č. 2

Tuto sobotu ( 26. února ) si může chotěbořské publikum vychutnat populární čáslavskou kapelu Březovanku na místní scéně. V hotelu u zámku bude probíhat ples, který společně pořádají pan Dvořák a právě Březovanka. Vím, že nabádám k návštěvě plesu v postní době, ale komu je to daleko do Čáslavi, Kutné hory, nebo Kolína, kde bude Březovanka v příštích týdnech vystupovat, ten ať neváhá a vyrazí. Na své si přijdou jak milovníci dechovky, tak obdivovatelé muzikálových melodií, či pořádného rockového nářezu. Tak třeba na viděnou v sobotu ( fotka je z loňska ).


Kalendář Březovanky na nejbližší dny:

BŘEZEN  2005

 5. 3.                 Čáslav, ples FC Zenit
11. 3.                Kutná Hora ples SPŠ Čásla
18. 3.                Kutná Hora ples SZaRŠ Čáslav

DUBEN  2005

1. 4.         Nové Mitrovice                       ples
2. 4.         Kolín podnikatelský ples

Pro případného zájemce jsem připravil ke stažení čtyři krátké ukázky z CD Komorního orchestru mladých, člena sdružení YMCA Brno, který působí při ZUŠ Chotěboř. Dirigent paní Věra Fialová.

1. J.S. Bach: Jesu Meine Freude - chorál, zpívá komorní pěvecký sbor Limbora z Havlíčkova Brodu a Pavel Vančura, člen opery F.X. Šaldy v Liberci, sbormistr Josef Secký

2.  J.S. Bach: Koncert a moll pro housle a orchestr, sólové housle  Jan Pavlas ml.

3. M. Broulík: Pastorela, zpívá Pavel Vančura, člen opery F.X. Šaldy v Liberci

4. A. Vivaldi: Koncert a moll pro housle a orchestr, 1. věta

Členové kapely se potkali na premiéře muzikálu

ABBA se opět sešla. Po dvaceti letech

13.02. 15:08 - Více než dvacet dlouhých let trvalo, než se opět na veřejnosti potkali členové kapely ABBA. Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid (Frida) přišli na slavnostní premiéru muzikálu Mamma Mia, příběhu kapely z doby, kdy kralovala hitparádám.

PŘÁNÍ

Právě v těchto dnech slaví 50. narozeniny vepříkovský rodák, zpěvák a muzikant tělem i duší, Slávek Kubát. Jako muzikant začínal v místní dechové kapele pana Pleskače, ve které působí dodnes ( po panu Pleskačovi starším převzal na dlouhé roky vedení kapely jeho syn Bohuslav Pleskač z Habrů a v té době jsem s touto kapelou po boku Slávy Kubáta nespočetněkrát  účinkoval i já. Dnes, po nedávné smrti pana Pleskače ml. se ujal vedení kapely Vlasta Dlouhý, taktéž dlouholetý člen kapely - ale to by bylo na dlouhé vyprávění ). Protože Slávkovy pěvecké kvality jsou mimořádné, příležitost na sebe nedala dlouho čekat a oslovila ho před více jak deseti lety čáslavská tehdy začínající a dnes profesionální kapela Březovanka. Za  dobu svého působení v Březovance Slávek nazpíval se svými kolegy jednu kazetu a posléze vydali dvě CD. Účinkoval s Březovankou v mnoha televizních pořadech a sjezdili na společných koncertech celou republiku. Vychutnal si také mnohá vítězství na nejrůznějších festivalech, jako Vejvodova Zbraslav ( celkem 3x ), Polkafest v Českých Budějovicích, a snad nejvýznamnějším umístěním bylo 3x druhé místo ve zlatém pásmu  na mezinárodním hudebním festivalu Zlatá křídlovka.  Přesto, že Slávek vystupuje s profesionální kapelou, nepohrdne prakticky žádnou příležitostí, aby si mohl zahrát také s místními muzikanty, nebo dokonce i sám, s harmonikou, nebo keyboardem. A tak budete Slávu Kubáta mnozí znát  z různých svateb, večírků, či rodinných oslav, pro které je jako muzikant velmi vyhledáván. 
   Přestože  pojedu Slávkovi gratulovat osobně v sobotu, 12. února, do vepříkovské hospody  spolu s celou Březovankou, přeji mu také touto cestou hodně lásky, zdraví a štěstí, hodně spokojených posluchačů, a ať mu to hraje a zpívá do sta let.
S úctou                                  Honza Pavlas

( Slávka můžete vidět dole, na fotografii Březovanky, prostřední řada, modrá vesta, vlevo od zpěvačky )

Kalendář akcí kapely Březovanka

ÚNOR  2005

5. 2.                
Úvaly u Prahy   rybářský ples
18. 2.
Uhlířské Janovice    ples SDH
26. 2.
Chotěboř ples firmy „DVOŘÁK“ a BŘEZOVANKY


R.E.M. dnes v Praze


foto: Warner Music

Právě v těchto chvílích probíhá v Praze koncert známé a populární skupiny R.E.M.         ( 23.1.2005 ). To, že je vyprodáno, mě nepřekvapuje. Tento velký koncert se odehrává v pražské Sazka Areně a populární americká skupina vystupující v Praze už podruhé, je známa po celém světě, Čechy nevyjímaje, desítkami hitů. V roli její předskupiny se představí lotyšská formace Brainstorm, která si zopakuje svou úlohu z koncertu Rolling Stones v Praze v červenci 2003.

Michael Stipe ze skupiny R.E.M. na koncertě
foto: PRÁVO/Archiv

R.E.M. představí své loňské album Around The Sun. Kdo z Vás se na koncert nedostal, ušetřil sice až 3000,- Kč, ale dá se vůbec nevšední zážitek takto měřit? Já bych, mít tu možnost, určitě neměřil.  Mrkni na fanklub r.e.m.   j.p.

Steve Job je Edison internetového věku

Apple, Macintosh, iPod, Pixar. To jsou nejdůležitjší a nejznámější nápady Stevea Jobse, který zítra oslaví padesát let. Podívejme se blíže na kariéru jedné z nejdůležitějších osobností světa techniky.

Minulý týden mě kamarád a spoluhráč z Březovanky informoval o tom, že přijal na tuto sezónu angažmá v novém muzikálu Daniela Landy, Tajemství. Premiéra tohoto po všech stránkách autentického díla je naplánována na poslední březnový den v pražském divadle Kalich.  Vstupenky by měly přijít na bratru 400 - 600,- Kč. Trochu jsem zapátral na webu a odkazuji na následující článek ( článek na idnes )

Česká filharmonie u akademie neuspěla

Zesnulý Ray Charles má 8 cen Grammy

Ve znamení Raye


Ray Charles, který zemřel loni v červnu, zvítězil v kategorii nejlepší popové album a nejlepší vokální spolupráce v populární hudbě. Jeho posmrtně vydané album Genius Loves Company je nejprodávanější ze šedesáti desek jeho kariéry. Prodalo se ho přes dva miliony kusů.

Irská kapela zahraje v Paláci Akropolis

The Frames mezi melancholií a nářezem

12.02. 01:00 - Už tři roky uplynuly od vydání minulého studiového alba For The Birds. Za tu dobu nabrala kariéra už řadu let fungující irské rockové skupiny The Frames, jenž dnes vystoupí v pražském Paláci Akropolis, rychle na obrátkách.

Český titul bojuje o Grammy

Jiří Bělohlávek

13.02.2005 01:00 - Horké želízko má česká hudební scéna v letošních nominacích na prestižní ceny Grammy, které budou uděleny v Los Angeles. V kategorii nejlepší orchestrální nahrávka se totiž mezi pětici vybraných snímků prosadilo album se Symfoniemi č. 3 a 4 Bohuslava Martinů. Album natočil dirigent Jiří Bělohlávek spolu s Českou filharmonií.

Digitální televizní vysílání je na obzoru

Televize

04.02.2005 - „Počet prodaných přijímačů digitálního pozemního signálu se už v tomto období odhaduje na 10 tisíc a je patrné, že zájem o ně stále roste,“ říká Leoš Pohl ze CDG. Dodává, že společnost Czech Digital Group testovala více než čtyřicet a registruje více než stovku těchto typů digitálních přijímačů. „Očekávám podobný vývoj, jaký byl u satelitních digitálních přijímačů. Bude to rychlé,“ říká Pohl.

Jak funguje digitální televizní vysílání?

Více informací na www.technet.idnes.cz

Můžete si kopírovat hudební CD pro vlastní potřebu?

02.02.2005 - Mohu si zazálohovat oblíbené cédéčko, aby se mi originál neponičil? Mohou mi v tom bránit nahrávací společnosti, například ochranou proti kopírování? Je překonání této ochrany nelegální? Mohu CD spoluvlastnit s někým jiným? Odpovědi naleznete uvnitř článku.


Chuck Berry si vychutnal svou pražskou premiéru


PRAHA 16. ledna 2005
| 08:12 Spokojeně a s dobrou náladou odehrál své premiérové vystoupení před pražským publikem legendární americký zpěvák a kytarista Chuck Berry. Hudebník, který stál u zrodu rokenrolu, nastoupil do aplaudující a zaplněné Lucerny s hitem Roll Over Beethoven. Publikum potom svou hudbou i veselými kousky bavil téměř celou hodinu. Osmasedmdesátiletý Chuck Berry začal vystupovat již více než před půlstoletím; svými písněmi ovlivnil Beatles, Beach Boys, Rolling Stones či Elvise Presleyho. Jeho skladby vyšly na více než 2100 albech. Berry vydal na 30 profilových desek a přes 100 kompilací, jeho písničky pravidelně bodovaly v hitparádách.

Celý článek zde

Jak je to vlastně s potleskem mezi větami jedné cyklické skladby? Tleskat, či nikoliv? Toť otázka!  Zajímavě na ni odpovídá Lukáš Hurník ve svém fejetonu, který psal pro listopadové vydání časopisu Harmonie. Čtěte zde.

Lukáš Hurník

  Nar. 12.7.1967 v Praze. Svou hudební dráhu začal v rockové skupině Biwoy (společně s bubeníkem Klaudiem Kryšpínem). Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde též získal titul Ph.D., dnes pracuje jako šéfredaktor Českého rozhlasu 3 - Vltava.


Jiří Vondrák shrnul historii 400 interpretů

Český folk se dočkal knihy o legendách

Autor knihy Legendy folku a country Jiří Vondrák (vlevo) na křtu své publikace v brněnském klubu Šelepova s muzikanty Robertem Křesťanem (uprostřed) a Jiřím Pavlicou. (13. ledna 2005).